Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Vánoční hvězda a AIDS (fotoblog), část I.

22. 12. 2008 16:30:42
O vánocích je čas i na smutná témata. Je to čas, kdy se můžeme zastavit a říci si, že nejsme jen my, že jsou i ti "za zdí". Mnozí lidé zde zobražení už bohužel nejsou. Snad proto mi přišlo důležité je v tento čas připomenout. Jako památku lidské velikosti i kdesi na konci světa.

AIDS je strašná věc. Dlouho vypadá, že nezasahuje. Ale jeho hodiny v tu chvíli už zprudka tikají. V dnešní dryáčnické době chceme vidět AIDS jak pustoší tváře, kroutí kosti a podvědomě hledáme takové fotky, kde bude krev a krutá, fyzická bolest. Ale takový AIDS není. Je to tichá smrt. Možná, že ti lidé vypadají jen zkroušeně. I v Etiopii jsou léky na tišení. Ale mnozí už nemohou chodit, každý má svůj příděl léků a svůj strach. Někteří, které jsem navštívil, byli v posledním stádiu a již jen leželi. Všichni měli rodiny, nechávali po sobě své nezaopatřené děti a své manželky. Protože v Etiopii je živitelem muž.

Úkolem černých andělů, kteří jim nosí jídlo, je dodávat jim odvahu. Dodávat odvahu i jejich dětem a matkám. Situace rodin, kde jeden je postižený AIDS, je otřesná. Žijí v jedné místnosti a většinou už nejsou schopni splácet ani nájem 300 Kč měsíčně. Jako dary jim andělé donášejí pytlík cukru nebo rýže. Říkám pytlík, nikoli kilo. Přesto v každé rodině vám vyrazí dech ta živočišná, nezlomná touha žít. Neustále vás bude překvapovat obrovská obětavost žen nebo rodin, které sdílí osud s postiženým i přes nabídky jiného života. Snadno se to možná takto napíše a snadno si možná vy pokývete chápavě hlavou. Jenže zážitek z místa je něco jiného, než tento rozumový souhlas a pochopení vůbec může vstřebat. Je to do morku kostí prožitá poklona člověku a jeho velikosti a odvaze na kraji smrti.

Je čas vánoc. Nic po vás nechci. Žádné sluneční brýle, které sbírá Agáta Hanychů pro mrňavé Lybijce. Jen v čase vánoc si prosím udělejme pořádek ve své duši. Jsou lidé, kteří řeší více než dnes tak "atraktivní" finanční krizi.

Jsou na hraně života.

www.etiopie.cz

životopis autora: http://www.etiopie.cz/radek_burda_zivotopis.html

Tady někde to asi začíná

Tady někde to asi začíná

Ebenová krása s tajemstvím

Ebenová krása s tajemstvím

Za hranou

Za hranou

Mávání andělských křídel

Mávání andělských křídel

Čekání a naděje

Čekání a naděje

Autor: Radek Burda | pondělí 22.12.2008 16:30 | karma článku: 15.25 | přečteno: 1156x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Kdo pochopí člověka? Jedině ten kdo jej poslal, přeci

Nedej se unést životem tak, že zapomeneš kdo jsi. Tato slova byla vyřčená člověkem..................

24.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Brigita Tóthová

Výběr osudu

Jak moc je možné ovlivnit vlastní osud a osudy našich dětí? Jak velkou moc máme změnit postoje a rozhodnutí, která jsou nám předhozena osudem k prožitku? Může nás zachránit někdo zvenčí, anebo jsme odkázáni jen sami na sebe?

24.3.2023 v 7:50 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 103 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 18.14 | Přečteno: 300 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 36.82 | Přečteno: 965 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Cestovatel, průvodce, organizátor fotografických i cestovatelských výprav. Ty výpravy jsou pořádány jinak. Nejsou zabalené do staniolu a nejsou navoněné ruským parfémem. Žije a tepe v nich život. Ten druhý těch druhých. Ne ten váš. Ti, kdo jedou, jedou proto, aby viděli a věděli, jaký je život tam. Ne proto, aby žili svůj život a jezdili do zoologických zahrad se dívat na opice. Pro takové paďoury jsou cestovní kanceláře fischery. My se snažíme jezdit žít.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...