Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

České psychoterapeutické legendy

5. 02. 2009 13:46:15
Krize spotřeby je výzvou i pro naše životy. Žijeme v nadbytku a z přetlaku nudy hledáme krev. Snad nám krize pomůže se vrátit na zem a hledat běžné denní radosti. Či starosti. Snad přišel čas vzdát čest i povoláním, která žijí ve skrytu a prožívají denně své úžasné příběhy. Někdy veselé, někdy strašně smutné. Ale vždy vonící životem a živočišností. Ta povolaní jsou banální. Sice potřebná, sice vážená, ale přesto jakoby neexistovala. Společenské magazíny o nich nereferují, televize nezajímají.

Jistě. Je to proto, že nežijí ve skandálech. Že prostě jen dělají svoji práci. Česká psychoterapie má za sebou obrovský kus práce. Přes padesát let je mezi námi, když nepočítám i starší historii a počítám jen její historii moderní. Přesto jakoby o nich nevíme.

A protože oni, ti lidé té profese, pracují s lidmi, naslouchají jejich osudům a někdy, s nesmírnou pokorou, je i posunují po dráze, tak ani oni sami příliš nestojí o to, býti viděni v záři reflektorů.

Rozumím jim. Ale nerozumím těm novinářům, pro které je denní mantrou sledování prvních kroků dcery pana Gotta a heroinové testy jakési milenky jakéhosi Mareše.

Ti lidé, o kterých mluvím, vykonali obrovský díl práce. Neuvěřitelný kus práce. Úžasný kus práce. Chtěl bych jim poblahopřát. A pogratulovat jim.

Nemůžu udělat víc, než alespoň některé připomenout.
Kéž by jim novináři naslouchali. Opravdu a do hloubky.


www.etiopie.cz

Životopis autora: http://www.etiopie.cz/radek_burda_zivotopis.html

Pan Anton P., klinický psycholog a představitel Gestalt (co je to Gestalt? zeptat se) terapie. V Čechách působí třináct let ve své privátní praxi, kterou má společně se svojí ženou. Ženatý 30 let. Překladatel mnoha odborných publikací, vedoucí výcviků. Do Čech se dostal oklikou přes Rakousko, kam koncem 80. let emigroval. Milovník bluesové hudby (báječná muzika!) a krásných obrazů.


Paní Darja K., jedna z doyenů české psychologie a průkopníků psychoterapie psychóz (bože, to je nějak hrozně vážný text, vždyť je to skvělá dáma. Ještě prořezat, prosvítit a sesadit z pomníku!) v celoživotním (58mi letém) rozhovoru s manželem, evangelickým farářem. Jejich dům je stále plný dětí, vnoučat a pravnoučat a přesto stále pokouší své kolegy svými písemnými pracemi k některým aktuálním problémům ze svého oboru. (a co napsat, že její syn Michal je pěkný divoch? Raději ne, vždyť vlastně to vůbec není pravda.)


Pan Ivo P. Jeden z našich nejvýznamnějších (co připsat i doyen?) rodinných a manželských terapeutů, autor řady publikací. Svoji praxi začal před 50 lety. A též je 50 roků spokojeně ženatý se svojí krásnou ženou. V sedmdesátých a osmdesátých letech vystěhován z akademické půdy, kam se vrátil až začátkem roku 1990. Tradice pokračuje ob jednu generaci, psychologii studuje jeho vnučka. Nezadržitelný vypravěč skvělých historek a úžasný člověk. (jako jediný si přál uvést celé jméno, tak ho tady asi u něj i celé uvést - Ivo Plaňava)


Paní Šárka G., klinická psycholožka (co napsat skvělá?). Autorka odborných publikací o rodinné terapii, vedoucí výcviku stejného psychoterapeutického směru. Podílela se na vytvoření centra rodinné terapie v Motole. Vdaná 38 let. Majitelka sto let starého houpacího křesla (asi ještě trochu upravit).


Prof. Stanislav K. Jedna z legend psychologie a psychoterapie. (uf, to je uctivé !) Stále aktivně činný v praxi i v publikační činnosti. Věk 76 let. Plný úvazek jako klinický psycholog, navíc stále přednáší. Profesorem jmenován až po revoluci. V šedesátém osmém pracoval jako výzkumný pracovník ve Stanfordu. Jeho knihy zaplní několik regálů. (no, a co tam připsat mé poděkování za pozvání na oběd? Bude to lidštější.)

Autor: Radek Burda | čtvrtek 5.2.2009 13:46 | karma článku: 30.57 | přečteno: 4288x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XIII. - Karlštejn)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

23.3.2023 v 8:42 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 231 | Diskuse

Klára Hášová

Napsal by Mácha na Petříně pokračování Máje?

Petřín. Kopec nad Prahou, na kterém jsem si vždycky natrhala kytičku z lučních kvítků, ochutnala křupavé jablko ze stromu a usmívala se nad dvojicemi sedícími v trávě hned jakmile sluníčko vytáhne první sněženky ze země.

22.3.2023 v 15:26 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jaromír Šiša

Slavkovský zámek, focený uvnitř, naokolo a z nebe.

Hlavní turistická sezóna bere za kliku, a tak průběžně nabídnu par tipů k návštěvě a obdivu. Začnu zámkem ve Slavkově. Jeho historie sahá do 13. století, kdy byl sídlem německých rytířů. K přestavbě zavelel

20.3.2023 v 8:04 | Karma článku: 34.12 | Přečteno: 538 | Diskuse

Veronika Foglová

Chaloupky Orlických hor - Nová Ves

Nová Ves - jméno, které ve svém názvu nese nejvíce obcí v naší vlasti, více než 60. Avšak ta, do níž se dnes podíváme, se počítá mezi zaniklé.

19.3.2023 v 14:16 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 143 | Diskuse

Martina Mičková

Zase jednou rozum nechápal a oči nestíhaly

Navštívila jsem s dětmi interaktivní výstavu For Model na Výstavišti Flora v Olomouci a nevěděla jsem, kam se dříve podívat.

18.3.2023 v 19:14 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 356 |
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Cestovatel, průvodce, organizátor fotografických i cestovatelských výprav. Ty výpravy jsou pořádány jinak. Nejsou zabalené do staniolu a nejsou navoněné ruským parfémem. Žije a tepe v nich život. Ten druhý těch druhých. Ne ten váš. Ti, kdo jedou, jedou proto, aby viděli a věděli, jaký je život tam. Ne proto, aby žili svůj život a jezdili do zoologických zahrad se dívat na opice. Pro takové paďoury jsou cestovní kanceláře fischery. My se snažíme jezdit žít.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...